17. 3. 2014

Horšie snáď nebude, ale či lepšie…? / Maybe it won't be worse, but who knows if it will be better…?

Snažím sa predstaviť si duševné pochody predsedu vlády a jeho volebného tímu, keď sa rozhodovali o prezidentskej kandidatúre. Už len prvá časť predošlej vety si vyžaduje dosť veľké topánky. A moje dadaistické vnútorné dieťa si predstavuje fejsbúkové statusy ministra kôltäry ako hlavnú zložku kampane. Čudovali by sa poniektorí voliči ficovskí, ťuhája.

Pokúsme sa však o víziu (zatiaľ absurdnú) dôkladného vyšetrenia niektorých tunelovacích, garážových, kokakolových a gorilích afériek, spolu s predstavou (rovnako absurdnou) dôkladnej očisty justície, od štetinatého prasaťa a tradičných slovenských rodín justičných čakateľov, cez sadzobník manažmentu súdnych procesov až po skúškové peniaze v indexoch študentov práva na skvelých školách. Ak by sa niečo podobné malo naozaj stať, útulné bezpečie budúceho prezidentského systému, či len amnestií a menovania sudcov je takmer jediným riešením.

Keď si to uvedomíme, treba si všeličo nevšímať, napochodovať, odkiskovať a dúfať, že si to na budúci týždeň nerozmyslí. Nie je to ľahké, vieme svoje. A vieme aj prečo väčšina neprišla voliť - rad sklamaní, nasrdenosť z panoptika nevoliteľných figúrok a možností voliť len zúfalstvom, strachom alebo reklamou. Ale toto máme.

Všeličo mohlo vyzerať inak už v prvom kole, keby sa mladý ambiciózny spoliehal viacej na zúfalých liberálov ako na odpadnuvších kádéhákov, ktorých ani spojené pátričkárne palkovcodaniškovcov nepresvedčili aby volili nemŕtvoly. Alebo keby sa kňažkovské hlasy rozdelili čo len na polovicu medzi tých dvoch pred ním. The Kandidát.

Hranatý má mierne v gatiach. Dúfam, že mu niekto rýchlo odpovie - to, že ľudia nechcú bandu skorumpovaných zlodejov a klamárov sa nevolá "boj proti ľavici".

Mal by mu to rýchlo odkázať vynorivší sa nový vodca pravice. Tomu chcem pripomenúť, že spájanie opozície sa nezaobíde bez kompromisov, ale celkom iste sa zaobíde bez tých, ktorí už raz odovzdali vládu na striebornom tanieriku s modrou stužkou. Ale najmä mu chcem pripomenúť, že ani vo vlne nadšenia z hlasov zvyškov KDH sa do budúcnosti nedá ísť cez stredovek a tradičnú rodinu. Naozaj nie je dobré mať rovnakú rétoriku o hodnotách ako Putin.

"Tradičná" spojila amerických konzervatívcov, ruských komunistických čekistov a Slovensko, kde žije tuším 60, 80 alebo 114 percent pochodujúcich. A túto úctyhodnú masu rodín neohrozuje alkoholizmus, domáce násilie, rozvody, korupcia, chudoba a nevzdelanosť, ale štvorpercentná menšina, ktorá ovládne svet pomocou nepatrične uprataných a dekorovaných bytov a globálneho oteplenia.

Ale to len tak mimochodom. Teraz pekne choďte voliť. Uvidíme, čo z toho vykysne. A netára sa mi pohodlne spoza oceánu. Naše panoptikum nie je o nič lepšie, len som rád, že práve nie som v Humennom. 34.62%.t

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára